PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ:
|
Scoala Gimnaziala “Iancu Rosetti”
|
|
Clasa:
|
a VIII-a
|
|
Profesor:
|
Zaharia Felicia
Iuliana
|
|
Modulul:
|
Substante compuse
|
|
Subiectul:
|
Proprietatile chimice
ale bazelor
|
|
Tipul lecţiei:
|
mixtă
|
|
Competenţe specifice:
|
Ø Să enumere proprietăţile
chimice importante ale bazelor;
Ø Să verifice experimental
unele proprietăţile chimice ale bazelor;
Ø Sa deduca unele
utilizari ale bazelor pe baza proprietatilor fizico-chimice.
Ø Sa aprecieze avantajele
si dezavantajele utilizarii unor substante chimice
|
|
Obiective operaţionale:
|
O1 - sa defineasca bazele,
sa clasifice bazele in baze solubile si baze insolubile, sa scrie diferite
formule de baze
O2 - sa indice dependenta
dintre compozitia bazelor, proprietatile fizice si proprietatile chimice ale
acestora
O3 - sa efectueze unele
experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale
bazelor
O4 - sa precizeze
substantele anorganice cu care pot reactiona atat bazele solubile, cat si
bazele insolubile
O5 - sa inregistreze observatiile
referitoare la proprietatile chimice ale bazelor intr-un tabel si sa
stabileasca concluziile
O6 - sa modeleze, prin
intermediul ecuatiilor chimice, principalele proprietati chimice ale bazelor
O7 - sa rezolve exercitii
bazate pe ecuatiile unor reactii chimice referitoare la proprietatile chimice
ale bazelor
O8 - sa reprezinte
proprietatile chimice ale bazelor intr-o schema unitara, centralizatoare,
functionala
|
|
Resurse procedurale
(strategia didactică)
|
Metode şi procedee
didactice:
|
invatarea prin descoperire dirijata, experimentul de laborator, conversatia
euristica, explicatia, demonstratia, algoritmizarea, problematizarea,
ciorchinele, modelarea, observatia.
|
Mijloace de
învăţământ:
|
manual, sistem periodic, fise de lucru, fise de activitate experimentala,
substante chimice (fenolftaleina, metilorange, hidroxid de sodiu, hidroxid de
calciu, sulfat de cupru, clorura ferica, acid clorhidric), ustensile de
laborator (pahare Berzelius,pahare Erlenmeyer, eprubete, paie, pipete).
|
|
Forme de organizare
a activităţii:
|
activitate
frontală, activitate indivi-duală, activitate în echipă
|
|
Resurse bibliografice:
|
Sanda Fatu, Felicia Stroe, Constantin Stroe. Chimie VIII, Editura Corint
|
|
Durata:
|
50
minute
|
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele lecţiei/dozare
timp
|
Obiective operaţionale (coduri)
|
Eşalonarea conţinutului
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
|||
Activitatea
profesorului
|
Activitatea
elevilor
|
Metode
şi procedee
didactice
|
Mijloace de învăţământ
|
Forme
de
organizare
|
|||
1. Moment
organizatoric
2”
2. Reactualizarea
cunostintelor
3”
3. Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor lecţiei
2”
4. Prezentarea optimă a noului conţinut şi dirijarea
învăţării
5”
5. Obtinerea performanţei
25”
6. Asigurarea feed-back-ului
6”
7. Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor şi
deprinderilor
4”
8. Aprecieri şi recomandări
3”
|
O1
O2
O3
O1
O2
O3
O1
O2
O3
|
verificarea prezentei,
stabilirea echipelor de lucru, distribuirea materialelor necesare la mese,
crearea unei atmosfere propice de lucru
Prin metoda conversatiei se reamintesc cunostintele teoretice de baza ce
urmeaza sa fie utilizate in efectuarea lucrarilor, altele urmand a fi
reamintite pe masura ce experimentele se efectueaza, pentru a realiza
legatura dintre teorie si practica si pentru a indruma activitatea elevilor:
- Ce sunt bazele si ce
formula generala au?
- Cum clasificam bazele
dupa compozitia lor?
- Care sunt metodele
prin care se obtin bazele?
- Enumerati
proprietatile fizice ale bazelor.
Ne
propunem ca, pe baza cunostintelor referitoare la proprietatile chimice
generale ale metalelor si nemetalelor si prin activitatile experimentale pe
care le vom desfasura, sa descoperim proprietatile chimice ale bazelor.
Profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei: “Proprietatile chimice ale bazelor”
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:
-
sa defineasca bazele, sa clasifice bazele in baze
solubile si baze insolubile, sa scrie diferite formule de baze
-
Sa efectueze unele experimente pentru verificarea
practica a unor proprietati chimice ale bazelor
-
sa enumere principalele proprietati chimice ale
bazelor si sa le coreleze cu compozitia acestora
-
sa modeleze grafic ecuatiile reactiilor chimice la
care participa bazele si sa rezolve calcule chimice pe baza acestora
Proprietatile chimice ale bazelor se vor stabili prin experimente, la
nivel de grupe de elevi, conform indicatiilor din fisa de activitate
experimentala. Elevii vor fi impartiti in cinci grupe.
Fiecare elev din grupa va primi o fisa de activitate experimentala.
Elevii vor fi solicitati sa completeze fisele de activitate experimentala si
sa formuleze concluzii.
Profesorul aminteste elevilor cateva reguli de protectia muncii in
laborator si ii atentioneaza sa foloseasca cu grija substantele chimice si
ustensilele de laborator.
Se va urmari modul in care elevii efectueaza activitatile experimentale
(daca si-au format deprinderi de laborator). Se distribuie elevilor fise de
activitate experimentala care contin experimentele ce vor fi efectuate.
Activitatea
experimentala 1 – Reactia bazelor solubile cu indicatorii
Observatii experimentale: Fenolftaleina se coloreaza in rosu-carmin.
Metilorange se coloreaza in galben.
Concluzii: Solutiile bazelor inrosesc fenolftaleina si ingalbenesc
metilorange.
Activitatea
experimentala 2 – Reactia bazelor solubile cu oxizii acizi
Observatii experimentale: Apa de var se tulbura, pentru ca se formeaza
CaCO3, substanta insolubila in apa.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu oxizii acizi formand saruri si
apa.
Activitatea
experimentala 3 – Reactia bazelor solubile cu sarurile solubile
Observatii experimentale: Se formeaza Cu(OH)2, precipitat de culoare
albastra.
Se formeaza Fe(OH)3, precipitat de culoare brun-roscata.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu sarurile formand baze
insolubile si alte saruri.
Activitatea
experimentala 4 – Reactia bazelor cu acizii (reactia de
neutralizare)
Observatii experimentale: La adaugarea acidului, culoarea fenolftaleinei
se schimba de la rosu-carmin la incolor.
Concluzii:
Bazele reactioneaza cu acizii formand saruri si apa (un mediu neutru
Se adresează întrebări
ce vizează conţinuturile esenţiale, conceptele cheie abordate în cadrul lecţiei,
pentru a constata măsura în care acestea au fost internalizate de către elevi
şi a adopta deciziile potrivite cu privire la următoarele secvenţe de
instruire.
Se propune tema pentru
acasă.
Se asigură înţelegerea
cerinţelor specifice acesteia de către toţi elevii.
Se realizeaza prin completarea.
chestionarelor
create cu ajutorul aplicatiei Google Drive
Se fac aprecieri
colective şi individuale cu privire la modul de lucru şi la participarea la
activitate, în general.
Elevilor care s-au
implicat şi au participat activ pe tot parcursul lecţiei, li se acordă note.
|
conversaţia
conversaţia
conversaţia
explicaţia
conversaţia euristică
explicaţia
conversaţia euristică
explicaţia
conversaţia euristică
brainstorming
mozaicul
experimentul
conversaţia
explicaţia
conversaţia
explicaţia
conversaţia
|
laptop, videoproiector
(PPT)
manualul
caiete
fişe de lucru
|
activitate
frontală
activitate
frontală
activitate
frontală
activitate
individuală
şi de
grup
activitate
frontală
activitate
frontală
|
evaluare orală
analiza produselor
activităţii
evaluare orală
|
|
Fixarea cunostintelor se
realizeaza prin rezolvarea chestionarelor create cu ajutorul aplicatiei Google
Drive
Toate raspunsurile sunt
inregistrate intr-o foaie de calcul , usurand astfel procesul de analiza si
partajare a datelor.
FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA
Proprietatile
chimice ale bazelor
Activitatea
experimentala
|
Modul
de
lucru
|
Observatii
experimentale
|
Ecuatiile
reactiilor
chimice
|
Concluzii
|
1.
Reactia bazelor solubile cu indicatorii
|
Turnati intr-o
eprubeta solutie de NaOH si adaugati peste ea 2-3 picaturi de solutie de
fenolftaleina.
|
Fenolftaleina se coloreaza in ………..
|
Solutiile
bazelor ……………….. fenolftaleina si ……………….. metilorange.
|
|
Repetati experimentul folosind ca
indicator metilorange.
|
Metilorange se coloreaza in ………..
|
|||
2. Reactia bazelor solubile cu
oxizii acizi
|
Puneti intr-un
pahar Berzelius o solutie diluata de hidroxid de calciu Ca(OH)2
preparata anterior. Suflati printr-un pai introdus in
solutia din pahar.
|
Apa de var se
……………, pentru ca se formeaza CaCO3, substanta …………… in apa.
|
Bazele ............... reactioneaza cu
oxizii …………… formand ............... si ...............
|
|
3. Reactia
bazelor solubile cu sarurile solubile
|
Turnati solutie
de soda caustica NaOH intr-o eprubeta ce contine solutie de CuSO4.
|
Se formeaza
Cu(OH)2, precipitat de culoare ...............
|
Bazele
............... reactioneaza cu sarurile formand baze ............... si alte
saruri.
|
|
Repetati
experimentul folosind solutie de FeCl3.
|
Se formeaza
Fe(OH)3, precipitat de culoare ...............
|
|||
4.
Reactia bazelor cu acizii (reactia de neutralizare)
|
Turnati intr-un
pahar Erlenmeyer solutie de NaOH peste care adaugati 2-3 picaturi solutie
fenolftaleina. Adaugati picatura cu picatura solutie de HCl.
|
La adaugarea
acidului, culoarea fenolftaleinei se schimba de la ............... la
...............
|
Bazele
reactioneaza cu acizii formand ............... si ............... (un mediu
neutru).
|