miercuri, 13 mai 2015

Proiect didactic





 PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Scoala Gimnaziala “Iancu Rosetti”
Clasa:
a VIII-a
Profesor:
Zaharia Felicia Iuliana
Modulul:
Substante compuse
Subiectul:
Proprietatile chimice ale bazelor
Tipul lecţiei:
mix
Competenţe specifice:

Ø Să enumere proprietăţile  chimice importante ale bazelor;
Ø Să verifice experimental unele proprietăţile chimice ale bazelor;
Ø Sa deduca unele utilizari ale bazelor pe baza proprietatilor fizico-chimice.
Ø Sa aprecieze avantajele si dezavantajele utilizarii unor substante chimice

Obiective operaţionale:

O1 - sa defineasca bazele, sa clasifice bazele in baze solubile si baze insolubile, sa scrie diferite formule de baze
O2 - sa indice dependenta dintre compozitia bazelor, proprietatile fizice si proprietatile chimice ale acestora
O3 - sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale bazelor
O4 - sa precizeze substantele anorganice cu care pot reactiona atat bazele solubile, cat si bazele insolubile
O5 - sa inregistreze observatiile referitoare la proprietatile chimice ale bazelor intr-un tabel si sa stabileasca concluziile
O6 - sa modeleze, prin intermediul ecuatiilor chimice, principalele proprietati chimice ale bazelor
O7 - sa rezolve exercitii bazate pe ecuatiile unor reactii chimice referitoare la proprietatile chimice ale bazelor
O8 - sa reprezinte proprietatile chimice ale bazelor intr-o schema unitara, centralizatoare, functionala


Resurse procedurale
(strategia didactică)
Metode şi procedee didactice:
invatarea prin descoperire dirijata, experimentul de laborator, conversatia euristica, explicatia, demonstratia, algoritmizarea, problematizarea, ciorchinele, modelarea, observatia.


Mijloace de învăţământ:
manual, sistem periodic, fise de lucru, fise de activitate experimentala, substante chimice (fenolftaleina, metilorange, hidroxid de sodiu, hidroxid de calciu, sulfat de cupru, clorura ferica, acid clorhidric), ustensile de laborator (pahare Berzelius,pahare Erlenmeyer, eprubete, paie, pipete).


Forme de organizare a activităţii:
activitate frontală, activitate indivi-duală, activitate în echipă
Resurse bibliografice:
Sanda Fatu, Felicia Stroe, Constantin Stroe. Chimie VIII, Editura Corint
Durata:
50 minute

 


SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele lecţiei/dozare timp
Obiective operaţionale (coduri)
Eşalonarea conţinutului
Strategia didactică

Evaluare
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Metode
şi procedee
didactice
Mijloace de învăţământ
Forme
de
organizare
1. Moment organizatoric
2”


2. Reactualizarea cunostintelor
3”











3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei  
2”



















4. Prezentarea optimă a noului conţinut şi dirijarea învăţării
5”



















































5. Obtinerea performanţei
25”


6. Asigurarea feed-back-ului
6”

7. Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor şi deprinderilor
4”

8. Aprecieri şi recomandări
3”































O1
O2
O3



































O1
O2
O3


O1
O2
O3










verificarea prezentei, stabilirea echipelor de lucru, distribuirea materialelor necesare la mese, crearea unei atmosfere propice de lucru

Prin metoda conversatiei se reamintesc cunostintele teoretice de baza ce urmeaza sa fie utilizate in efectuarea lucrarilor, altele urmand a fi reamintite pe masura ce experimentele se efectueaza, pentru a realiza legatura dintre teorie si practica si pentru a indruma activitatea elevilor:
            - Ce sunt bazele si ce formula generala au?
            - Cum clasificam bazele dupa compozitia lor?
            - Care sunt metodele prin care se obtin bazele?
            - Enumerati proprietatile fizice ale bazelor.

Ne propunem ca, pe baza cunostintelor referitoare la proprietatile chimice generale ale metalelor si nemetalelor si prin activitatile experimentale pe care le vom desfasura, sa descoperim proprietatile chimice ale bazelor. Profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei: “Proprietatile chimice ale bazelor”
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:
-          sa defineasca bazele, sa clasifice bazele in baze solubile si baze insolubile, sa scrie diferite formule de baze
-          Sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale bazelor
-          sa enumere principalele proprietati chimice ale bazelor si sa le coreleze cu compozitia acestora
-          sa modeleze grafic ecuatiile reactiilor chimice la care participa bazele si sa rezolve calcule chimice pe baza acestora

Proprietatile chimice ale bazelor se vor stabili prin experimente, la nivel de grupe de elevi, conform indicatiilor din fisa de activitate experimentala. Elevii vor fi impartiti in cinci grupe.
Fiecare elev din grupa va primi o fisa de activitate experimentala. Elevii vor fi solicitati sa completeze fisele de activitate experimentala si sa formuleze concluzii.
Profesorul aminteste elevilor cateva reguli de protectia muncii in laborator si ii atentioneaza sa foloseasca cu grija substantele chimice si ustensilele de laborator.
Se va urmari modul in care elevii efectueaza activitatile experimentale (daca si-au format deprinderi de laborator). Se distribuie elevilor fise de activitate experimentala care contin experimentele ce vor fi efectuate.

Activitatea experimentala 1 – Reactia bazelor solubile cu indicatorii
Observatii experimentale: Fenolftaleina se coloreaza in rosu-carmin.
Metilorange se coloreaza in galben.
Concluzii: Solutiile bazelor inrosesc fenolftaleina si ingalbenesc metilorange.

Activitatea experimentala 2 – Reactia bazelor solubile cu oxizii acizi
Observatii experimentale: Apa de var se tulbura, pentru ca se formeaza CaCO3, substanta insolubila in apa.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu oxizii acizi formand saruri si apa.

Activitatea experimentala 3 – Reactia bazelor solubile cu sarurile solubile
Observatii experimentale: Se formeaza Cu(OH)2, precipitat de culoare albastra.
Se formeaza Fe(OH)3, precipitat de culoare brun-roscata.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu sarurile formand baze insolubile si alte saruri.

Activitatea experimentala 4 – Reactia bazelor cu acizii (reactia de neutralizare)
Observatii experimentale: La adaugarea acidului, culoarea fenolftaleinei se schimba de la rosu-carmin la incolor.
Concluzii: Bazele reactioneaza cu acizii formand saruri si apa (un mediu neutru

Se adresează întrebări ce vizează conţinuturile esenţiale, conceptele cheie abordate în cadrul lecţiei, pentru a constata măsura în care acestea au fost internalizate de către elevi şi a adopta deciziile potrivite cu privire la următoarele secvenţe de instruire.   

Se propune tema pentru acasă.
Se asigură înţelegerea cerinţelor specifice acesteia de către toţi elevii.

Se realizeaza prin completarea.
chestionarelor create cu ajutorul aplicatiei Google Drive


Se fac aprecieri colective şi individuale cu privire la modul de lucru şi la participarea la activitate, în general.
Elevilor care s-au implicat şi au participat activ pe tot parcursul lecţiei, li se acordă note.

conversaţia




conversaţia

        





conversaţia






explicaţia
conversaţia euristică







explicaţia











conversaţia euristică










explicaţia

















conversaţia euristică






brainstorming
 mozaicul
experimentul




conversaţia
explicaţia







conversaţia
explicaţia







conversaţia























laptop, videoproiector (PPT)







manualul
caiete
















































fişe de lucru







activitate
frontală






activitate
frontală





activitate
frontală


























































activitate
individuală
şi de grup



activitate
frontală







activitate
frontală
















evaluare orală
















































































analiza produselor activităţii














evaluare orală



















Fixarea cunostintelor se realizeaza prin rezolvarea chestionarelor create cu ajutorul aplicatiei Google Drive

Toate raspunsurile sunt inregistrate intr-o foaie de calcul , usurand astfel procesul de analiza si partajare a datelor.





FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA
Proprietatile chimice ale bazelor
Activitatea experimentala
Modul
de lucru
Observatii experimentale

Ecuatiile
reactiilor chimice

Concluzii
1. Reactia bazelor solubile cu indicatorii

Turnati intr-o eprubeta solutie de NaOH si adaugati peste ea 2-3 picaturi de solutie de fenolftaleina.
Fenolftaleina se coloreaza in ………..

Solutiile bazelor ……………….. fenolftaleina si ……………….. metilorange.

Repetati experimentul folosind ca indicator metilorange.
Metilorange se coloreaza in ………..

2. Reactia bazelor solubile cu
oxizii acizi

Puneti intr-un pahar Berzelius o solutie diluata de hidroxid de calciu Ca(OH)2 preparata anterior. Suflati printr-un pai introdus in solutia din pahar.

Apa de var se ……………, pentru ca se formeaza CaCO3, substanta …………… in apa.

Bazele ............... reactioneaza cu oxizii …………… formand ............... si ...............
3. Reactia bazelor solubile cu sarurile solubile
Turnati solutie de soda caustica NaOH intr-o eprubeta ce contine solutie de CuSO4.
Se formeaza Cu(OH)2, precipitat de culoare ...............

Bazele ............... reactioneaza cu sarurile formand baze ............... si alte saruri.
Repetati experimentul folosind solutie de FeCl3.

Se formeaza Fe(OH)3, precipitat de culoare ...............

4. Reactia bazelor cu acizii (reactia de neutralizare)

Turnati intr-un pahar Erlenmeyer solutie de NaOH peste care adaugati 2-3 picaturi solutie fenolftaleina. Adaugati picatura cu picatura solutie de HCl.
La adaugarea acidului, culoarea fenolftaleinei se schimba de la ............... la ...............

Bazele reactioneaza cu acizii formand ............... si ............... (un mediu neutru).